Przekonujący list motywacyjny wzbudza zainteresowanie nowego pracodawcy. Pamiętaj: decyduje pierwsze wrażenie. Należy unikać błędów i wyrażać się w sposób zrozumiały. List motywacyjny powinien się mieścić na jednej stronie A4 (np. czcionka Arial, rozmiar 12 pkt). Nie należy powtarzać informacji podanych w życiorysie.
Należy zachować zwykłą formę pisma: adres, nagłówek, wprowadzenie, część główna, zakończenie, formułka pozdrowienia z podpisem, wykaz załączników.
List motywacyjny, który przekonuje.
Wielu doradców rekrutacyjnych zaleca kreatywne rozpoczęcie listu motywacyjnego. To nie jest jednak konieczne. Nie zrobisz żadnego błędu rozpoczynając list od formułki: „W odpowiedzi na ofertę pracy w branży myjni samochodowych zgłaszam swoją aplikacją na to stanowisko pracy ...“ . W idealnym przypadku można wymienić już na wstępie, dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko : „Jako absolwent wydziału ekonomicznego posiadam już 5-letnie doświadczenie zawodowe jako kierownik sprzedaży w branży myjni samochodowych.“ Należy przedstawić swoje doświadczenia zawodowe, które odpowiadają profilowi w ofercie pracy.
Podkreślić znajomość języków obcych oraz umiejętność obsługi komputera, indywidualne atuty i tzw. kompetencje miękkie. Lepiej zrezygnować z oklepanych zwrotów, takich jak „Potrafię pracować w zespole“. Lepiej swoje mocne strony pokazać na podstawie konkretnych projektów. Można również wymienić osoby do kontaktu, które mogą posłużyć referencjami. Na zakończenie należy podać najwcześniejszy możliwy termin rozpoczęcia pracy i oczekiwania płacowe (wynagrodzenie roczne brutto).
Rozmowa kwalifikacyjna jest rozmową prowadzoną przez równorzędnych partnerów. Nie jest egzaminem, na którym sprawdzana jest wiedza lub którego wynik zależy od prawidłowych odpowiedzi. Celem jest raczej osobiste poznanie się i ustalenie, czy się pasuje do siebie. Wykorzystaj to jako okazję do zadawania pytań.
Właściwe przygotowanie.
Wcześniej należy zebrać ogólne informacje o firmie. Na tej podstawie można zadać konkretne pytania podczas rozmowy – i lepiej ocenić, czy stanowisko do ciebie pasuje. Zapytać się o szczegóły lub strategię („Jakie nowości planuje w przyszłości WashTec w dziedzinie myjni portalowych i tunelowych?“ „Jaka jest unikatowa pozycja sprzedaży firmy WashTec w porównaniu z innymi przedsiębiorstwami?“). Można zadać również konkretne pytania rozmówcy („Dlaczego pracuje Pan(i) w firmie WashTec?“; „Co najbardziej podoba się Panu(-i) w wykonywanej pracy a co najmniej?“). Albo można zadawać pytania na temat procesu wyboru kandydatów ("Jakie jest dalsze postępowanie po zakończeniu rozmowy kwalifikacyjnej? "). Te pytania świadczą o twoim zainteresowaniu współpracą.
Z punktu widzenia pracodawcy typowe są pytania o mocne i słabe strony kandydata albo na temat poszczególnych etapów w życiu zawodowym. Nie powtarzaj tego, co zostało już sformułowane w liście motywacyjnym. Zamiast tego opisz pokrótce swój sposób wykonywania pracy oraz fachowe i osobiste preferencje.
Czy muszę na rozmowie kwalifikacyjnej odpowiadać na wszystkie pytania?
Nie, nie musisz.
Poza tym na niedozwolone pytania nie musisz odpowiadać zgodnie z prawdą, w tym przypadku prawnie dozwolone są również kłamstwa. Za niedopuszczalne uważane są pytania na temat ciąży i planowania rodziny, działalności politycznej i przynależności partyjnej, wyznania, przynależności związkowej, sytuacji finansowej lub długów*, odbytych kar*, życia prywatnego i orientacji seksualnej.
* o ile nie jest to istotne dla konkretnego stanowiska pracy
Czy wysłać moją aplikację przez internet czy za pośrednictwem poczty?
Po nadejściu twojej wiadomości e-mail otrzymasz automatyczne potwierdzenie odbioru. Prosimy pamiętać, że może dojść do opóźnień ze względu na dużą liczbę aplikacji.
Najpóźniej po trzech tygodniach otrzymasz od nas odpowiedź. Na przykład, otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną – osobiście lub przez telefon/skype.
Jaki strój na rozmowę kwalifikacyjną?
Ubiór powinien być dostosowany do stanowiska na jakie aplikujemy. Jeśli na codzień w pracy obowiązuje noszenie garnituru i krawatu, należy się do tego dostosować również podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Ważne jest, aby nosić schludne i czyste ubranie. Dobrze ubrany będziesz się również bardziej pewnie prezentował.